Dünya Tiyatrolar Günü yaklaşıyor!

“Sanat dünyayı yansıtan bir ayna değil, dünyanın onunla şekillendirildiği bir çekiçtir. “

Bertolt Brecht    

Sanata özellikle tiyatroya kıyısından bulaşmış herkesin bildiği gibi Dünya Tiyatrolar Günü hepimiz için özel bir gün.  Belki bu sefer biraz mahzun ve buruk kutlayacağız bugünü ama es geçecek de değiliz. Özellikle şu sıralar “insanı insana insanca insanla anlatmaya” ne de çok ihtiyacımız var.

Dünya Tiyatrolar Günü

ŞU SIRALAR TİYATROLAR KAPALI, SAHNELER BOŞ…

Eski Yunanistan’da tanrılar için düzenlenen tören ve ritüellerle tiyatro ortaya çıktı. Böylece o dönemin insanları, kendini ifade edecek bir alan yaratmış oldu. Günümüzde tiyatroya gerekli değer verilmiyor olsa da bir kurguyu canlı izlemek eminim ki hepimizi heyecanlandıran bir yaratım biçimi olarak kalacak. Fakat dünyanın içinde bulunduğu corona virüs sebebiyle şu sıralar tiyatrolar kapalı, sahneler boş… 

Dünya Tiyatrolar Günü

SU KADAR MÜHİM, VAZGEÇİLMEZ BİR İHTİYAÇ

Bir oyuncu için sahnede olmak, oyuncu açısından su içmek kadar mühim ve vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Oyuncu varoluşunun kaynağını sahnede olmaya bağlamıştır çünkü. Öyle ki yüksek bir doyum ve tatmin duygusu, sahnenin etkisini ortaya çıkarır ve tiyatro, oyuncu için yaşam kaynağı olmaya başlar.

Dünya Tiyatrolar Günü

EVDEN ÇIKAMIYORUZ DİYE KUTLAMAYACAK DEĞİLİZ!

Dünya Tiyatrolar günü 1961 yılında Uluslararası Tiyatro Birliği tarafından seyirciyle daha iyi iletişim kurmak, barışı artırmak ve sanatın birleştirici gücünden yararlanmak için kuruldu. Her sene dünyanın birçok yerinde çeşitli festivallerle ve şenliklerle kutlanan 27 Mart, bu yıl buruk geçecek gibi. Peki bunun üstesinden gelmek için ne yapmalıyız? Evden çıkamıyoruz, karantinadayız diye Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutlamayacak değiliz.

VAR OLSUN! İNTERNETTE VAR OLAN TİYATRO OYUNLARI 🙂

Öncelikle güzel bir haber verelim. Almanya’nın önemli tiyatro topluluklarından sayılan, Thomas Ostermeier yönetimindeki, Schaubühne Berlin, oyunlarını seyircilere açıyor. İnternet üzerinden indirip izleyebileceğiniz birbirinden güzel oyunlar 27 Mart kutlamanızın ilk sırasında yer alabilir. Hatta internette var olan tiyatro oyunlarını indirip bir arşiv hazırlayabilir ve 27 Mart’ı tüm gün tiyatro izleyerek geçirebilirsiniz. 

EVDE OLSAK DA OYUN İZLEYELİM…

Şurası kesin ki tiyatronun vazgeçilmez parçalarından biri, oyuncu olsa da bir ikincisi seyircidir ve iyi bir seyirci olmak herkesin başarabildiği bir meziyet değil. Hatta parmakla gösterilen birçok iyi oyuncu iyi bir seyirci olmayı başaramamıştır fakat şu da bir gerçek ki, oyuncunun en önemli vazifelerinden biri olan gözlem yeteneği, en çok bir oyun izlerken gelişir. Yani bir başka oyuncuyu gözlemlerken…Bu yüzden oyun izlemeyi öyle önemsiz bir aktivite olarak görmeden gelin evde olsak da oyun izleyelim.

ŞİMDİDEN KUTLU OLSUN!

Peki bugünü başka nasıl kutlarız? Tabii ki aklımıza gelen en önemli ikinci aktivite tiyatro oyunları okumak. Shakespeare’in hala okumadığımız oyunu mu var? O zaman hadi yazılan sıraya göre baştan okuyalım. Hatta size başka bir güzel haber; Shakespeare’in birçok oyununun filmi de var! Üstüne bir de filmi izledik mi daha güzel kutlama olmaz sanki.

Yine iyi bir tiyatro seyircisinin olmazsa olmazları arasında, izlediği oyunların eleştirilerinin olduğu bir defter tutmak var. Bir oyun izlediniz diyelim ki bu ekrandan izlediğiniz bir tiyatro oyunu da olabilir… Sahne düzeni nasıldı? Oyuncular başarılı mıydı? Metin uyarlama mıydı? Orijinal miydi? Oyunun atmosferi hoşunuza gitti mi? Oyunun biçimi nedir? Natüralisttik bir sergileme miydi? Bütün bu sorularının cevaplarının olduğu, altında da kendi yorumlarınızın olduğu bir defter, inanın bana ileride bir tiyatro kuram kitabı kadar değerli olabilir. Evet, belki bu yıl 27 Mart Tiyatrolar günü hak ettiği alkışı alamayacak ama biz de bugünü boş geçmeyeceğiz! Şimdiden hepinizin Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun! Bol tiyatrolu günler diliyoruz.

🙂